A ZENEI HITVALLÁSRÓL PÁR SZÓBAN
A Finnegans Wake zenekar stílusában beállt változások ellenére még mindig igaz a zenénkre, hogy jelen pillanatban is elsősorban a 70-es években egyeduralkodó irányzatok ötvözetét játsszuk, ezen irányzatok aránya változott csupán talán nagyobb hangsúlyt fektetve a funkyra jellemző ritmizálásra. Ez eleve célkkitűzéseink között szerepelt, ugyanis a funky az egyetlen olyan stílus, amelyet függetlenül szinte teljesen eltérő zenei gyökereinkre mindannyian kedvelünk, mind játszani, mind hallgatni, és nem utolsósorban ezek a ritmikai megoldások alkalmasak még napjainkban is arra, hogy aki eljön a koncertjeinkre, ne csak a Wake-re egyébként mind a mai napig jellemző melankóliát, tehát elmélyülést találja meg, hanem ezzel együtt jól is szórakozzon, és jól érezze magát a szó pozitív értelmében.
A harmóniamenetek – a ritmikától függetlenül – azonban nem sokat változtak a Wake kezdeti időszakához képest, azaz a Wake-zene továbbra is Wake-zene maradt, csupán a tálalás változott valamelyest. A szövegvilág szintén hű maradt a kezdeti idők dalaihoz, továbbra is dominálnak a társadalomkritikus, pszichológiai, és szociológiai kérdéseket – persze valamivel kevésbé allegórikus formában boncolgató szövegek.
Miért angolul?
Ezt a kérdést valószínűleg a későbbiek folyamán is többször nekünk szegezik majd, mint ahogy ezt már nagyon sokan megtették a kezdetektől fogva.
Nincs arról szó, hogy elvetnénk a magyar kulturális értékeket, és ne kívánnánk hazánkat képviselni, de a jelenlegi hazai könnyűzenei trend keretei közé sajnálatos módon még viszonylagos popularitásunk ellenére sem férünk bele, - mint ahogy sokan mások sem - (és voltaképp nem is áll szándékunkban), a másik ok pedig, hogy a műfaj nyelve világszerte az angol, mint ahogy az orvosi nyelv a latin, ez pedig elvitathatatlan tény. A magyar nyelv kiválóan használható a prózában, sőt talán egyike a leggazdagabb, legárnyaltabb, és legkifejezőbb nyelveknek szerte a világon, de a ritmikája sokszor csak kínrímek, ill. további zenei kompromisszumok árán teszi lehetővé, hogy jól énekelhető, ritmikus, és gördülékeny dalszövegek szülessenek, melyek tökéletes összhangban vannak a zenével.
Persze nem vetjük el annak a lehetőségét, hogy mind zeneileg, mind szövegileg változni fogunk az idők folyamán, hiszen ez természetes folyamat.
A Finnegans Wake – mindeddig – dacára a számos tagcserének, melyek egy része zenei nézeteltérésekből, egy része emberi problémákból adódott, túlélte a változásokat, és egyelőre fenn tudott maradni, és bízzunk benne, ez így lesz a későbbiekben is, dacára annak, milyen változásokat hoz majd a jövő.
Mindenképpen azt szeretnénk, ha zenénk minél több emberhez eljutna, és egy állandó masszív mag alakulhatna ki a banda körül, ennek céljából találtuk ki, hogy havi 1-2 alkalommal (ami nem jelenti azt, hogy több koncert nem lesz), klubkoncertet tartunk a Csengery u. 11. alatt működő SUBWAY PUB-ban, abszolút magánszervezésben, melynek előnye, hogy a belépés abszolút ingyenes, és a Finnegans Wake-en kívül a későbbiek folyamán több fiatal, feltörekvő zenekar koncertjeit is meghallgathatjátok. A pontos dátumokról részint a PESTI EST, részint weboldalunk nyújt előzetes tájékoztatást. |